4K televízor – toto si všímajte pri jeho výbere

4K televízor dnes jednoznačne patrí k veľmi obľúbenému typu televízorov. Je to najmä vďaka tomu, že v sebe spája cenovú dostupnosť s vysokou kvalitou obrazu. Ak sa rozhodujete o tom, či si tento typ televízora zadovážite, alebo nie, veríme, že informácie, ktoré sa dozviete v článku, vám pomôžu sa ľahšie rozhodnúť.

 

Aký je vlastne 4K televízor?

Televízor človek nekupuje tak často ako potraviny, a tak je úplne normálne, že niektorým označeniam nerozumiete. Označenie 4K, presnejšie 4K Ultra HD, hovorí o tom, že máte do činenia s televízorom s vysokým rozlíšením. To je v porovnaní s Full HD televízormi až štvornásobne vyššie, a tak si viete predstaviť ten rozdiel v obraze. V prípade, že si ho predstaviť neviete, tu je video, ktoré tento rozdiel zachytáva:

Výber top 10 najlepších 4K televízorov

 

4K televízor a jeho výhody

V porovnaní s televízorom s rozlíšením Full HD má 4K televízor výhodu jednoznačne v obraze. V prípade, že by ste si kúpili Full HD televízor s obrazovkou väčšou ako 50 palcov a umiesntili by ste ho do štandardnej obývačky v panelákovom byte, je možné, že zblízka by sa vám obraz javil ako nie kvalitný. Videli by ste totiž pixely. V prípade 4K televízora sa vám však toto nestane ani pri obrazovke s väčšou uhlopriečkou. Pixely sú totiž pri 4K rozlíšení dosť malé na to, aby vám ani pri veľkej obrazovke nepokazili dojem z obrazu.

4k televízor

Možno vás bude zaujímať, ako vidí 4K rozlíšenie ľudské oko. Full HD televízor má rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov, čo je približne 2,07 milióna bodov. 4K televízor má fyzické rozlíšenie 3840 x 2160 pixelov, teda 8,3 milióna bodov. Obraz je teda pri rovnako veľkej uhlopriečke oveľa jemnejší na 4K televízore.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.skTpd.sk televízory a inú elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

4K televízor – na čo si dať pri jeho kúpe pozor

Pri kúpe 4K televízora si dajte pozor na to, či naozaj kupujete 4K televízor. Možno sa vám táto rada zdá byť zbytočná, no výrobcovia často označujú za 4K televízory aj tie, ktoré sú len 3K. Pýtate sa, ako je to možné? Predávajú sa totiž aj televízory s obrazovkou označenou UHD 4K. Avšak toto označenie nie je úplne presné, pretože v porovnaní so 4K televízormi používa lacnejšiu technológiu RGBW, kde W označuje bielu farbu.

4K tv cena

Tá je vlastne akýmsi štvrtým subpixelom, ktorý tvorí len bielu farbu. Tým dochádza k zlepšeniu jasu, no rozlíšenie je len 2880 x 2160 bodov. Ako uvádza článok na stránke eTrend, práve z tohto dôvodu by sa tento typ televízora mal označovať ako 3K a nie ako 4K.

 

Pri 4K TV cena môže príjemne prekvapiť

4K televízory sa dnes stávajú akýmsi štandartom a môže za to aj skutočnosť, že sú na trhu cenovo dostupné. Tie najlacnejšie si môžete zaobstarať v cenovej hladine už okolo 400 eur. V tejto cene nájdete 4K televízor s uhlopriečkou 40 palcov, teda 102 centimetrov, čo je celkom slušný rozmer. Navyše sú 4K televízory pohybujúce sa v tejto cenovej relácii sú vybavené SMART ovládaním, takže ich viete spojiť napríklad s tabletom či mobilom alebo ich môžete dokonca ovládať hlasom.

4K televízor

Ak patríte k divákom, ktorý chcú naozaj niečo viac a nemáte hlboko do vrecka, nájdete v ponuke ozajstné skvosty v kategórii 4K TV. Cena sa však pohybuje od asi sedem tísic eur a šplhá sa až k dvadsiatim tisíckam.  Tieto televízory majú uhlopriečku okolo dvoch metrov, čo z nich urobí jednoznačnú dominantu vašej obývačky. Štandardne ide o SMART TV, ktoré sú kompatibilné s mobilnými telefónmi. Obraz prináša sľubované reálne a živé farby a neujde vám žiaden detail. 4K televízory v tejto cenovej relácii vám tiež ponúkajú možnosť bezdrôtovej zvukovej synchronizácie, či nahrávanie televízneho vysielania.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.skTpd.sk televízory a inú elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

4K televízor – naozaj sa oplatí?

Pri tejto otázke musíme odpovedať jednoznačne kladne, áno, oplatí. Ide totiž o investíciu na najbližších päť a možno až desať rokov, pretože 4K vysielanie sa postupne rozbieha. Dnes napríklad nájdete v 4K rozlíšení niekoľko filmov či seriálov z čoraz populárnejšieho Netflixu. A keďže ide o narastajúci trend, o pár rokov bude vysielanie v 4K akýmsi štandardom.

Čo sa týka televízneho vysielania, 4K rozlíšenie sa zatiaľ pomaly, ale isto rozbieha, a je len otázkou času, kedy sa bude satelitné aj terestriálne televízne vysielanie realizovať v 4K. Navyše, ak si vyberiete 4K televízor za primeranú cenu, určite nebudete ľutovať a o pár rokov, keď budú v 4K vysielať aj naše televízne stanice, sa budete spokojne usmievať, ako dobre ste kúpili.

4K ULTRA HD televízor

Rady na záver

Na záver už len dodáme, že pri kúpe televízora treba mať na mysli viacero vecí a netreba kupovať impulzívne. 4K televízor totiž nie je lacná záležitosť, a tak treba všetko poriadne zvážiť a zistiť si čo najviac informácií. Tie sú dostupné nielen v samotných internetových obchodoch.

Ideálne je, ak informácie od predajcov či výrobcov doplníte tým, čo sa dozviete z rôznych fór, na ktorých nájdete recenzie skutočných užívateľov a majiteľov tohto typu televízora. Budete tak mať informácie aj z praktického a bežného používanie televízora, ktoré sú často užitočnejšie ako len suché technické parametre.

Výber top 10 najlepších 4K televízorov

 

Na veľkosti záleží

Často nás pri výbere televízora zaujíma práve veľkosť uhlopriečky a niektorá megalomani chcú mať doma 4K televízor s čo najväčšou možnou obrazovkou. Nenechajte sa však zlákať výhodnými cenovými ponukami, pretože to, že obrazovka uhlopriečkou 102 centimetrov vyzerá v obchode úžasne, už nemusí platiť vo vašej malej obývačke. Všetkého s mierou.

 

Vybavenie

Vyberte si taký model 4K televízora, ktorý skutočne využijete so všetkým, čo ponúka. Zbytočne si budete priplácať za 4K televízor s technológiou SMART TV a desiatimi rôznymi výstupmi, keď ich nikdy nepoužijete. Zvoľte radšej jednoduchší model, v ktorom sa ľahšie vyznáte.

 

Recenzie, testy, porovnania

Opakovanie je matka múdrosti, a tak vám jednoznačne odporúčame, aby ste sa pred kúpou 4K televízora pozreli po rôznych porovnaniach jednotlivých modelov či užívateľských testoch. Tie sú bežne dostupné na internete či už formou recenzií, ale aj názorných videí.

Najvýhodnejšie ponuky elektroniky nájdete tu

andreashop
hej sk
alza sk
4K televízor – toto si všímajte pri jeho výbere
5 (100%) 3 hlasov

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *