LCD televízor – rady, ktoré sa vám zídu pri jeho kúpe

Uvažujete o tom, že by ste svoju domácnosti doplnili o nový kúsok v podobe televízora? Možno vám ten starý už doslúžil alebo už máte potrebu ho jednoducho vymeniť za novší model. Ak nepatríte k veľmi náročným zákazníkom a televízor nepozeráte až tak často, určite vám spomedzi rôznych typov televízorov dostupných na trhu bude vyhovovať LCD televízor. Tento typ televízorov je cenovo dostupný a prináša obraz, ktorý bude nenáročnému divákovi dokonale vyhovovať.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.skTpd.sk televízory a inú elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

LCD televízor – aký vlastne je?

Ak premýšľate nad tým, že by ste si kúpili LCD televízor, možno nebude na škodu, keď vás s týmto typom televízora v úvode trochu zoznámime. LCD televízory sa stali nástupcami CRT technológie hlavne vďaka tomu, že LCD televízory prišli s možnosťou obrazoviek s veľkými uhlopriečkami. V porovnaní s tými klasickým, dnes už staromódnymi televízormi, majú LCD televízory oveľa kvalitnejší obraz, jasnejšie farby, jednoznačne lepšie rozlíšenie aj zvuk.

 

Takto funguje LCD technológia:

Čo sa týka technológie, LCD televízor využíva ako zobrazovací prvok displej z tekutých kryštálov. To znamená, že zobrazovacia časť tohto typu televízora je zložená z kvapalných kryštálikov a ich elektród na nosiči, zdroja svetla a polarizačných filtrov. No a práve kvapalným kryštálom môžeme vďačiť za to, že je obraz rýchlo sa pohybujúci a farebný.

 

Výber top 10 najlepších televízorov

Čím sa riadiť pri kúpe LCD televízora

Tak, ako každý typ televízora, aj LCD televízory sa odlišujú rôznymi technickými parametrami a funkciami. A tak je na vás a vašich preferenciách, ktorý z ich uprednostníte. Pri výbere budú pre vás smerodajné viaceré parametre, pričom veľkosť uhlopriečky bude zrejme jednou z priorít.

 

Veľkosť uhlopriečky

To, že sa veľkosť uhlopriečky zvyčajne udáva v palcoch, zrejme nebude pre vás žiadnou novinkou. Keď sa rozhodujete o tom, akú veľkú uhlopriečku si vyberiete, mali by ste v prvom rade brať do úvahy to, aká je vzdialenosť medzi obrazovkou a miestom, z ktorého sa na televízor budete pozerať.

Možno máte dojem, že čím väčšia uhlopriečka, tým lepšie. Ak si však vyberiete nevhodný rozmer obrazovky vášho nového LCD televízora, môže sa stať, že si jeho sledovanie vôbec nevychutnáte.

lacný lcd televízor

Pri príliš veľkej obrazovke, ktorú umiestnite do menšej miestnosti, môže dôjsť k tomu, že keď sa budete na televízor pozerať z malej vzdialenosti, obraz sa bude javiť ako menej kvalitný. Myslite preto pri výbere veľkosti uhlopriečky na to, do akej miestnosti ho plánujete dať.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.skTpd.sk televízory a inú elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Rozlíšenie

Nemenej dôležitým parametrom pri kúpe televízora je to, aké rozlíšenie má jeho obrazovka. Rozlíšenie sa udáva v pixeloch, pričom však kvalita obrazu nezáleží len na nich. Podľa rozlíšenia obrazovky sa LCD televízory delia na HD Ready LCD, ktoré sú veľmi obľúbené vďaka cenovej dostupnosti spojenej s kvaltiným obrazom. Stretnúť sa môžete aj s Full HD LCD televízorom, ktoré oceníte hlavne pri sledovaní filmov v BluRay kvalite.

 

Kontrast, odozva a jas LCD televízora

Pri výbere LCD televízora môžete sledovať aj parametre týkajúce sa jeho kontrastu. Platí tu, že čím je vyššia hodnota kontrastu, tým je lepší obraz. Čo sa týka odozvy, tu sa sleduje doba, za ktorú tekuté kryštály dosiahnú správnu polohu na zobrazenie požadovanej farby. Štandardným časom pri odozve je približne 6 ms.

lcd televízor cena

Parameter jasu hovorí o tom, aká je svietivosť televízora pri bielej farbe. V minulosti mali klasické staré televízory jas okolo 120 cd/m². V súčasnosti už platí, že na bežné pozeranie televízora je postačujúca hodnota jasu okolo 500 cd/m². Čím má jas vyššie hodnoty, tým je pozeranie televízora pohodlnejšie aj za pôsobenia priameho slnečného svetla.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.skTpd.sk televízory a inú elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Pozorovací uhol

Pri kúpe LCD televízora by ste mali vedieť, že každý televízor tohto typu mení svoje farebné podanie pri pohľade zo strán. Dochádza tiež k strate kontrastu a tmavnutiu. Tu je dôležitým parametrom pozorovací uhol, ktorý by sa mal štandardne pohybovať v rozmedzí od 170 do 178 stupňov. Väčší pozorovací uhol vám umožňuje kvalitné pozorovanie obrazu televízora nielen spredu, teda čelne, ale aj zo strán, a to bez toho, aby došlo k jeho skresleniu.

 

 

Výber top 10 najlepších televízorov

 

Nezabudnite ani na vybavenosť

Čo sa vybavenosti LCD televízora týka, všímajte si, či má výstupy HDMI alebo USB. Súčasťou vybavenosti tiež môžu byť reproduktory zabudované do displeja. Všímajte si aj celkový dizajn a vyhotovenie televízora, ale aj to, či je napríklad možné pripevniť ho na stenu, ak ste nad takou možnosťou uvažovali.

lcd televízor

Lacné LCD televízory

Keďže LCD technológia je dnes už prekonaná novými technológiami, patria práve LCD televízory k tým najlacnejším na trhu. Výnimkou nie je, ak sa cena pohybuje okolo 100 eur. Samozrejme, že ak chcete obrazovku s veľkou uhlopriečkou, priplatíte si aj v prípade LCD TV. Akcia však môže byť vhodnou príležitosťou na to, zaobstarať si tento typ televízora aj s veľkou obrazovkou za výhodnú sumu.

Hoci v dnešnej dobe na trhu nájdete televízory s kvalitnejším obrazom, aký ponúka LCD televízor, tento typ televízora si stále kupuje pomerne veľa ľudí. Môže to byť nielen tým, aké lacné LCD televízory sú, ale tiež tým, že ide už o akúsi klasiku overenú rokmi.

lcd tv akcia

A ak sa stále neviete rozhodnúť, či je toto ten typ televízora, ktorý chcete mať doma, preštudujte si nezávislé testy. V nich sa môžete dozvedieť množstvo užitočných informácií a utvrdiť sa vo svojom rozhodnutí. Skvelou pomôckou pri rozhodovaní sa o tom, aký konkrétny LCD televízor si vyberiete, pre vás budú tiež recenzie od skutočných ľudí. Dostanú sa k vám autentické názory z praktického života, a tie sa z letákov či popisov pri produktov v obchodoch jednoducho nedozviete.

 

Najvýhodnejšie ponuky elektroniky nájdete tu

andreashop
hej sk
alza sk
LCD televízor – rady, ktoré sa vám zídu pri jeho kúpe
5 (100%) 1 hlasov

2 komentáre

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *